Kostrzyn nad Odrą to miasto w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, obejmujące obszar 4617 ha, zamieszkiwane przez 18,5 tys. mieszkańców. Znajduje się nieopodal ujścia Warty do Odry, w zachodniej części Kotliny Gorzowskiej, przy granicy z Niemcami. Pod względem administracyjnym jest wydzielonym miastem województwa lubuskiego i należy do powiatu gorzowskiego ziemskiego. Jego położenie określają współrzędne geograficzne: 52°35’ szerokości geograficznej północnej, oraz 14°40’ długości geograficznej wschodniej. W historycznych granicach miasta znajdują się tereny położone u zbiegu Warty i Odry, a współczesna zabudowa rozciąga się na prawym brzegu Warty. Od północy Kostrzyn graniczy z gminami Boleszkowice i Dębno, od wschodu – z gminą Witnica, od południa – z gminami Słońsk i Górzyca, a od zachodu – poprzez Odrę – z niemieckim powiatem Märkisch - Oderland, leżącym w landzie Brandenburgia.
.
Położenie geograficzne i dostępność komunikacyjna Kostrzyna stanowią niewątpliwie jeden z jego największych atutów. Miasto dzieli od Berlina tylko 70 km. To tutaj, nad Odrą i Wartą, krzyżują się ważne drogi lądowe i kolejowe. Szlaki kolejowe łączą Kostrzyn bezpośrednio m.in.: ze Szczecinem, Wrocławiem, Katowicami i Bydgoszczą. Dzięki systemowi rzek (Warty i Odry), oraz kanałów możliwe jest połączenie wodne z miastami przemysłowymi w głębi Niemiec i z portami dalekomorskimi w Szczecinie, Świnoujściu czy Hamburgu. Przejścia graniczne, drogowe i kolejowe, ułatwiają transport, przynosząc miastu wymierne korzyści gospodarcze.
Do końca lat 80. XX w. w Kostrzynie „kończyła się” Polska. Układ geopolityczny, w tym zamknięcie granic zachodnich, powodowały, że Kostrzyn był miastem o przeciętnym poziomie rozwoju gospodarczego, adekwatnym do poziomu ówczesnego rozwoju całego kraju. Dzięki zmianie ustroju i systemu gospodarczego, oraz otwarciu granic pojawiła się ogromna szansa dla miasta. Szczególne znaczenie miało uruchomienie w 1992 r. kolejowego i drogowego przejścia granicznego z Niemcami. Granicę w Kostrzynie nad Odrą przekracza średnio 6 mln pojazdów i 10 mln osób rocznie.
Stare Miasto jest pomijane, niezauważane przez wielu podróżujących. A szkoda, ponieważ stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną.
Żadna trasa rowerowa nie oferuje tyle Europy - gdy uda się ją przejechać na całej długości. R1 słusznie nosi swoją nazwę europejskiej drogi rowerowej, ponieważ łączy ona dziewięć europejskich krajów.
Wyszukiwanie hoteli
Wyszukiwanie lotów
Garnki, patelnie, noże
Biżuteria dla kobiet
Znajdź produkt
Znajdź produkt
Materiały wykorzystane w serwisie pochodzą z: Strona Kostrzyna nad Odrą, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Kostrzyn turystyka, Kostrzyn w obiektywie, Zamki i zameczki, interaktywna.pl, tenpoznan.pl, przewodnik, fotopolska.eu, gazetalubuska.pl, zdow.pl,
i mają one charakter informacyjno - promocyjny, nie sponsorowany.
Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w serwisie były kompletne, aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych. Nie udzielamy dodatkowych informacji na temat produktów prezentowanych w serwisie.
Nie odpowiadamy również za treści witryn, do których prowadzą odnośniki. Korzystanie z portalu jest dobrowolne. Propozycje zawarte w serwisie nie są ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Znaki towarowe użyte zostały jedynie w celach informacyjnych. Portal ma charakter informacyjno-reklamowy.
udostępnij stronę:
Kostrzyn nad Odrą to malownicze i spokojne miasto położone w zachodniej części Polski w województwie Lubuskim, gdzie dzięki przejściu granicznemu z Niemcami otworzysz się na świat.
Poznaj zebrane na stronie informacje na temat początków historii Kostrzyna nad Odrą w którym zaczyna/zaczęło się życie. Dzięki materiałom wykorzystanym na stronie zainspiruj się by odwiedzić piękne miasto Kostrzyn nad Odrą ;)
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.