🛫

🏨

Historia | Początki

Na początku średniowiecza Kostrzyn należał do Wielkopolski, w latach trzydziestych XIII wieku książę wielkopolski Władysław Odonic nadał Ziemię Kostrzyńską zakonowi templariuszy. W 1261 roku miasto przeszło w ręce Brandenburczyków (1232 rok - pierwsza udokumentowana wzmianka). Na początku czternastego wieku miasto przyjęło prawo magdeburskie.

 

 

Losy miasta i twierdzy były dosyć burzliwe z racji swojego położenia przy ujściu rzeki Warty do Odry, oraz prowadzącej tedy drogi z Berlina do Prus Wschodnich. W połowie szesnastego wieku Jan Hohenzollern po przeniesieniu tutaj swojej siedziby rozpoczął budowę potężnej twierdzy. Miasto zostało stolicą Nowej Marchii, którą było do 1815 roku.

 

Z biegiem czasu twierdza była rozbudowywana, z racji częstych powodzi zostały również poczynione prace regulacyjne na rzekach Odrze i Warcie. Stare Miasto miało swój zamek, ratusz, kościół parafialny i rynek.

 

W 1939 roku w cały Kostrzyn liczył 24 tysiące mieszkańców nie licząc żołnierzy razem z rodzinami.

 

31 stycznia 1945 roku do miasta dotarły oddziały Armii Czerwonej. W ciągu kilku dni ewakuowano praktycznie całą ludność cywilną na zachód, zamieniając miasto w twierdzę. Obroną dowodził Heinz Reinefarth. Długotrwałe walki oraz zmasowany ostrzał artyleryjski trwały aż do 30 marca, kiedy ogłoszono kapitulację. Zniszczone zostało 95 proc. zabudowy miasta. Po wojnie w wyniku ustaleń poczdamskich, Kostrzyn powrócił w granice Polski. Kostrzyńscy Niemcy odchodzili na zachód, do miasta natomiast napływała ludność polska wysiedlona z kresów wschodnich.

źródła: https://tenpoznan.pl/kostrzyn-nad-odra-czyli-kostrzynskie-pompeje

 Kostrzyńskie Pompeje

Zrujnowane podczas wojny Stare Miasto, dziś zwane Kostrzyńskimi Pompejami, są jedyną w swoim rodzaju atrakcją Kostrzyna.

Dowiedz się więcej

 Możliwości bez granic

Żadna trasa rowerowa nie oferuje tyle Europy - gdy uda się ją przejechać na całej długości. R1 słusznie nosi swoją nazwę europejskiej drogi rowerowej, ponieważ łączy ona dziewięć europejskich krajów.

Dowiedz się więcej

Polecamy


Wyszukiwanie hoteli 


Wyszukiwanie lotów 


Garnki, patelnie, noże 


Biżuteria dla kobiet 

Znajdź produkt

Znajdź produkt

❓tenczyten.pl

© #StądJestem

Polityka prywatności

Zgłoś nadużycie

Materiały wykorzystane w serwisie pochodzą z: Strona Kostrzyna nad Odrą, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Kostrzyn turystyka, Kostrzyn w obiektywie, Zamki i zameczki, interaktywna.pl, tenpoznan.pl, przewodnik, fotopolska.eu, gazetalubuska.pl, zdow.pl,

 

i mają one charakter informacyjno - promocyjny, nie sponsorowany.

wybierz stronę

Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w serwisie były kompletne, aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych. Nie udzielamy dodatkowych informacji na temat produktów prezentowanych w serwisie.

 

Nie odpowiadamy również za treści witryn, do których prowadzą odnośniki. Korzystanie z portalu jest dobrowolne. Propozycje zawarte w serwisie nie są ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Znaki towarowe użyte zostały jedynie w celach informacyjnych. Portal ma charakter informacyjno-reklamowy.

udostępnij stronę:

Kostrzyn nad Odrą to malownicze i spokojne miasto położone w zachodniej części Polski w województwie Lubuskim, gdzie dzięki przejściu granicznemu z Niemcami otworzysz się na świat.

 

Poznaj zebrane na stronie informacje na temat początków historii Kostrzyna nad Odrą w którym zaczyna/zaczęło się życie. Dzięki materiałom wykorzystanym na stronie zainspiruj się by odwiedzić piękne miasto Kostrzyn nad Odrą ;)

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.